Czy na pewno wiesz w co wierzysz?
Święta Zmartwychwstania Pańskiego można przeżyć tak, jak normalny zwykły dzień. Można pójść do kościoła (przeżyć albo tylko przestać Mszę św.), potem usiąść do trochę lepiej zastawionego stołu, spotkać się ze znajomymi, odpocząć.
I już…
Ale można (a nawet trzeba) inaczej. Można zatrzymać się na dłużej przy pustym grobie. Można bardziej niż zwykle wsłuchać się w Słowo Boże. Można nieco głębiej pochylić się nad tym, w co wierzymy. Czy w ogóle wiemy w co wierzymy?
Wierzę w ciała zmartwychwstanie.
Co to dla Ciebie znaczy?
Jak to rozumiesz?
A może co niedziele wypowiadasz te słowa zupełnie nieświadomie?
Katechizm mówi bardzo jasno: Śmierć jest rozdzieleniem duszy i ciała (…), ale Bóg w swojej wszechmocy przywróci ostatecznie naszym ciałom niezniszczalne życie i zjednoczy nasze ciała z naszymi duszami.
Czy zmartwychwstanie jest dla każdego?
Tak, wszyscy ludzie, którzy pomarli, zmartwychwstaną. Jedni do życia wiecznego, inni na potępienie (zob. J 5,29)
W jaki sposób dokona się zmartwychwstanie?
Wszyscy zmartwychwstaną we własnych ciałach, które mają teraz, ale to ciało będzie przekształcone w ciało chwalebne czyli duchowe.
W punkcie 1000 Katechizmu Kościoła Katolickiego czytamy:
To, w jaki sposób dokona się nasze zmartwychwstanie, przekracza naszą wyobraźnię i nasze rozumienie; jest dostępne tylko w wierze.
W tajemnicę Zmartwychwstania mamy wierzyć. Nie sposób tego pojąć rozumowo. Zresztą, wtedy wiara byłaby nam niepotrzebna. Wystarczyłaby nam sama wiedza. Na szczęście jesteśmy ograniczeni i nie jesteśmy w stanie przyjąć tej wielkiej tajemnicy naszym rozumem. Trzeba przyjąć ją przede wszystkim sercem.
widziałam mojego zmarłego kolege 3 dni po pogrzebie