Bardzo pragnę…

Czytałem niedawno bardzo ciekawe opracowanie dotyczące formacji seminaryjnej. Pośród wielu powodów do radości, autorzy zauważyli także kilka przestrzeni, które w formacji wymagają ożywienia. Jedną z nich jest przestrzeń znajomości encyklik papieskich.

Klerycy prędzej czy później z nauczaniem papieży się spotkają, bo przecież jest w ramach wykładów konkretny czas, w którym zapoznają się w wybranymi dokumentami. Dla wielu jednak świeckich przeczytanie takiej czy innej encykliki czy adhortacji jest nie do przeskoczenia. I to z wielu powodów.

I dlatego pomyślałem, że warto wybrać i zamieścić tu chociaż kilka fragmentów z najnowszej encykliki papieża Franciszka ,,Fratelli tutti.” To encyklika o braterstwie i przyjaźni społecznej. Nie będę tu niczego komentował, ale zachęcam do osobistej lektury i refleksji. Dziś pierwszy fragment dokumentu.

Bardzo pragnę, abyśmy w tym czasie, w którym przyszło nam żyć, uznając godność każdej osoby ludzkiej, byli w stanie na nowo ożywić wśród wszystkich światowe pragnienie braterstwa. Wśród wszystkich. Oto piękna tajemnica, aby marzyć i uczynić nasze życie piękną przygodą. Nikt nie może stawić czoła życiu w sposób odosobniony.

Fratelli tutti, Franciszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.