Czas zdejmowanie masek…

Dziś pierwsza niedziela Adwentu. Przed nami jeszcze trzy. Ani się nie obejrzymy, jak w kościołach będziemy śpiewać Nowennę do Dzieciątka Jezus. A potem już tylko choinki i ,,Bóg się rodzi.”

Pan daje nam kolejny Adwent. Oczywiście, można próbować ten czas definiować na różne sposoby. Można – jak niektórzy próbują – podważać sensowność nazywania tego pierwszego w kalendarzu liturgicznym okresu czasem RADOSNEGO oczekiwania. Bo i słusznie ktoś zauważył, że Adwent będzie dokładnie taki, jakie jest nasze życie. Jeśli ktoś chce naklejać sobie na twarz sztuczny uśmiech i zmuszać się do radosnego przeżywania Adwentu tylko dlatego, że tak trzeba, że taka jest definicja Adwentu, to – powiedzmy sobie szczerze – sensu w tym wielkiego nie będzie.

Bo Bóg nie chce, żebyśmy w Adwencie stawali przed Nim jak aktorzy na deskach teatru, z maskami na twarzach. Tacy sztuczni, nienaturalni. Bóg chce nas zawsze – a wydaje się, że w czasie Adwentu szczególnie – widzieć jako prawdziwych i autentycznych. Z naszymi smutkami, trudnościami, żalami, grzechami, itp.

I chyba również o to w całym tym Adwencie chodzi. Bo łatwo jest cieszyć się i radować, kiedy jest w życiu dobrze. Gorzej, kiedy wszystko się wali. Może więc chodzi o to, by Adwent był czasem nie tyle radości czy jej braku, ile bardziej czasem otwartości na to, co Pan Bóg nam daje?

Dlatego nie życzę Wam radosnego Adwentu. On będzie dokładnie taki, jakie nasze życie jest na co dzień. Życzę, by Adwent był dla nas wszystkich czasem szczerości i próbą stawania w prawdzie przed sobą i przed Bogiem. Niech będzie czasem zdejmowania masek i otwierania serca na Tego, Który już jest blisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.