Świętujemy…

W pijarskim Zakonie dzień 27 listopada to szczególna data. Każdego roku we wszystkich naszych wspólnotach na całym świecie (warto wiedzieć, że pijarzy posługują już w czterdziestu krajach) przeżywane jest tzw. Patrocinium czyli Dzień Opieki św. Józefa Kalasancjusza.

Dlaczego właśnie ten dzień?

Ponieważ właśnie 27 listopada 1597 r. w zakrystii kościoła św. Doroty na Zatybrzu w Rzymie ks. Józef Kalasancjusz zorganizował pierwszą bezpłatną klasę, w której swoje pierwsze lekcje przeżywała grupa biednych dzieci. Takich, których rodzice nie mogli sobie pozwolić na ich edukację.

Wprawdzie istniały już wtedy szkoły, ale wszystkie były płatne, przez co edukacja dla ogromnej części młodocianych była niedostępna. Ks. Józef – organizując darmowe lekcje dla biednych – dokonał ogromnego przełomu i przewrotu. Właśnie wtedy zadecydował, że porzuci dotychczasowe życie i weźmie w opiekę dzieci zaniedbane.

Do 25 sierpnia 1648 r. czynił to w Rzymie. Od tej daty, a więc od daty swojej śmierci czyni to – jak ufamy – z nieba. Każdego dnia, a szczególnie uroczyście 27 listopada każdego roku, serdecznie mu za to dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.