Historia jakiej nie znamy…

Christa Schroeder urodziła się 19 marca 1908 r. w Hannoversch Münden. Kryzys roku 1930 pozbawił ją zatrudnienia i zmusił do wyjazdu do większego miasta. Przez cały czas doskonaliła znajomość stenografii, dochodząc do perfekcji. Ta umiejętność pozwoliła jej na pokonanie 80 konkurentek i otrzymanie posady sekretarki w placówce Kierownictwa Rzeszy w Monachium.

Po wygranych wyborach w 1933 r. kierownictwo przeniesiono do Berlina. Tam też Christę Schroeder poznał Adolf Hitler i zatrudnił jako swoją osobistą sekretarkę. Przez następnych dwanaście lat towarzyszyła Hitlerowi. Nigdy nie założyła własnej rodziny, straciła wiele zdrowia w czasie pobytów w bunkrach wodza. Poświęciła wiele, jednak zdobyła bezcenny materiał wspomnieniowy. W ten sposób powstała książka, która stała się międzynarodowym bestsellerem.

Autorka przedstawia nam Hitlera, jakiego nie znamy. Bo czy ktoś z nas wiedział, że Hitler malował obrazy? Albo że niemal wszystkie prezenty, które dostawał na urodziny, kazał przekazywać wielodzietnym rodzinom?

Christa Schroeder daleka jest od tego, by zrobić ze swej książki laurkę dla wodza. Przeciwnie, w swoich wspomnieniach jest bardzo krytyczna, co tylko dodaje smaczku jej książce.

Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.