Małe nie znaczy nieważne…

Ewangelia wg św. Łukasza 13,18-21

Jezus mówił: «Do czego podobne jest królestwo Boże i z czym mam je porównać? Podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posadził w swoim ogrodzie. Wyrosło i stało się wielkim drzewem, tak że ptaki powietrzne gnieździły się na jego gałęziach». I mówił dalej: «Z czym mam porównać królestwo Boże? Podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż wszystko się zakwasiło».

Temat Królestwa Bożego nigdy nie będzie przed nami dostatecznie odkryty i nigdy do końca właściwie nie pojmiemy tej niezwykłej rzeczywistości jaką jest niebo. Ono zawsze będzie tajemnicą. I to nawet, jeśli opowiadać nam o nim będą s. Faustyna, o. Pio czy widzący z Medjugorie. Człowiek nawet nie jest w stanie wyobrazić sobie tego, co kryje się po tej drugiej stronie.

To dlatego Jezus próbuje opisać nam tę rzeczywistość przy pomocy pewnych znanych nam z codzienności obrazów. Mówi o ziarnku gorczycy i o zaczynie.

Chociaż – mimo tych obrazów i porównań – Królestwo Boże nadal pozostaje dla nas tajemnicą, wszyscy jakoś intuicyjnie czujemy, że Jezus zachęca nas do dostrzegania Królestwa już tutaj, na ziemi. I to nie tylko w sprawach wielkich i spektakularnych, ale także w tych małych, malutkich, malusieńkich. Ledwo – niczym ziarnko gorczycy – dostrzegalnych. Pośród naszych codziennych zadań i obowiązków. W sprawach, którymi żyjemy; które cieszą nas i martwią. Ewangelia zachęca nas, byśmy w tym wszystkim już tutaj próbowali dostrzegać zalążek nieba.

Wszędzie tam, gdzie jesteśmy, możemy sprawiać niebo. Ale nie wolno zapominać i o tym, że wszędzie tam, gdzie jesteśmy, możemy sobie i innym fundować także piekło. I przed tym właśnie – zachętą do dostrzegania Pana Boga w małych rzeczach i sprawach – próbuje nas ustrzec dzisiaj nasz Brat, Jezus.

Ku refleksji:

Spróbuj dziś bardziej świadomie wykonywać to, co zwykle podejmujesz bez większej refleksji: wstanie z łóżka, krojenie chleba, czytanie książki, picie kawy, zamiatanie podłogi. Uświadom sobie, że robisz coś, czego wielu zrobić już nie potrafi. I uciesz się z faktu, że Bóg daje Ci siły i zdrowie i że pozwala cieszyć się kolejny dniem. Niech małe rzeczy też Cię dzisiaj ucieszą…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.