Pierwsze powołanie…

Dziś zakończyliśmy rekolekcje wielkopostne w parafii Dobrego Pasterza w Krakowie na Prądniku Czerwonym. Tematem nauk były słowa hasła obecnego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce: Wierzę w Kościół Chrystusowy.

W naszych rozważaniach wyszliśmy od tego, że Kościół Chrystusowy jest Kościołem apostolskim czyli zbudowanym na fundamencie Apostołów. Zwykle gdy myślimy o Kościele apostolskim, myślimy o tym, że Kościół – tak jak kiedyś Apostołowie – ma iść do świata i ewangelizować. I to jest prawda. Jednak papież Franciszek w jednej ze swoich katechez z roku 2013 zwraca naszą uwagę na nieco inne rozumienie słowa ,,apostolski.”

Papież mówi, że wszyscy, którzy przez chrzest weszli do wspólnoty Kościoła, mają naśladować Apostołów nie tylko w wychodzeniu do świata i ewangelizowaniu, ale także w… byciu przy Jezusie i w rozmawianiu z Nim. Kościół apostolski – zauważa Franciszek – to Kościół, który ciągle trwa przy Jezusie i który z Jezusem rozmawia.

To właśnie dlatego rekolekcje u Dobrego były o modlitwie. Modlitwa to – obok świętości – pierwsze powołanie każdego chrześcijanina. Modlitwa to podstawa. Dopiero na fundamencie modlitwy wzrastać będzie wiara: wiara w Boga, wiara w Jezusa, wiara w Kościół Chrystusowy.

Przez cztery dni mówiliśmy o modlitwie. Dotknęliśmy nieco tego tematu, ale mam świadomość, że temat ten nie został wyczerpany ani zamknięty. Niech zatem modlitwa żyje w każdym, kto tych rekolekcji słuchał.

A i ja dziękuję dziś za modlitwę tym wszystkim, którzy o nas pamiętali w swoich pacierzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.