Pod wspólnym namiotem…

Pewien kapłan z Pomorza, pastor Michał i ksiądz Halina (tak, tak, to nie przejęzyczenie) z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego  pobłogosławili w stolicy 10 jednopłciowych par. Oczywiście, wszystko odbyło się w świątyni, gdzie na ołtarzu leżała tęczowa flaga.

Tenże katolicki kapłan zbytnio się z tym nie krył. Pewnie dlatego właśnie inny kapłan na facebooku podziękował mu za… odwagę bycia z ludźmi. Skomentowałem te podziękowania. No i się zaczęło… Ale dziś nie o tym. Choć osób o innej niż heteroseksualna orientacja nie potępiam (znam takich wiele, a niektóre z nich – np. te, które swoją orientację przeżywają jako krzyż – darzę naprawdę dużym szacunkiem) to jednak ciągle mam wrażenie, że niektórzy próbują takie osoby uszczęśliwiać nieco na siłę.

Kiedyś polski mądry biskup mówił o tym, że niektórzy Kościół wyobrażają sobie jak wielki namiot. Pod tym namiotem stoi tłum, ale wokół namiotu – bliżej i dalej – także stoją ludzie. Pod namiotem – pośród wielu innych – są i tacy, którzy robią wszystko, żeby ten namiot naprężać tak, by znaleźli się pod nim także ci stojący obok. Naprężają, podnoszą, wyginają, przesuwają. Wszystko po to, by tamci także pod namiotem byli.

Takie trochę na siłę, że niby namiot dla wszystkich. A przecież trzeba inaczej: nie namiot trzeba przestawiać, ale powiedzieć: zapraszamy. Przyjdźcie do nas. Jeśli chcecie być jak my, to zapraszamy, ale musicie przyjąć pewne obowiązujące w naszym namiocie zasady. Chcesz być w Kościele? Proszę bardzo, miejsce jest dla wszystkich. Ale musisz przyjąć zasady Kościoła. Nie chcesz ich przyjąć – twoja sprawa, ale nie oczekuj, że my będziemy za tobą biegać z naszym namiotem.

Kościół ma swoje fundamenty i trwa nieprzerwanie już 2000 lat również dlatego, że nikt go nie przenosił. Że stał mocno na fundamencie Apostołów. Tak było, jest i niech tak zostanie. To nie Kościół ma się dostosowywać do mód tego świata, ale świat ma się dostosowywać do Ewangelii. Szkoda, że czasem nawet księża o tym zapominają. A wtedy to już nie Kościół, ale cyrk się robi. 

Maryjo, Matko kapłanów i Kościoła świętego – módl się za nami…

foto za https://cowkrakowie.pl/tag/cyrk-wictoria-tomex

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.