Straż się grobu miesza…

Ewangelia wg św. Mateusza 28,8-15.

Gdy anioł przemówił do niewiast, one pospiesznie oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i pobiegły oznajmić to Jego uczniom. A oto Jezus stanął przed nimi i rzekł: «Witajcie!» One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: «Nie bójcie się! Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech udadzą się do Galilei, tam Mnie zobaczą». Gdy one były w drodze, niektórzy ze straży przyszli do miasta i powiadomili arcykapłanów o wszystkim, co zaszło. Ci zebrali się ze starszymi, a po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: «Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdy spaliśmy. A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu». Ci więc wzięli pieniądze i uczynili, jak ich pouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między Żydami, i trwa aż do dnia dzisiejszego.

Już w pierwszych dniach po zmartwychwstaniu zaczęła pośród Żydów krążyć ,,prawda” o tym, że Jezus nie zmartwychwstał, ale że Jego ciało zostało z grobu zwyczajnie wykradzione przez Apostołów lub przez kogoś zbliżonego do nich. Miało się to dokonać mimo postawionych przy grobie straży. Taka teoria wydaje się absurdem i to z kilku powodów.

Zacznijmy od początku: Trzeba wiedzieć, że postawieni przy grobie strażnicy nie mieli łatwego zadania. Zobowiązani byli do najdalej posuniętej czujności. W tamtych czasach strażnikom, którzy pełniąc wartę, nie dopełniliby swoich obowiązków, groziła śmierć. Wyrok śmierci można było usłyszeć za spanie na służbie, siedzenie w czasie warty, a nawet opieranie się o ścianę. Strażnicy dobrze o tym wiedzieli i nie ryzykowali. Mieli świadomość, że muszą być w ciągłej czujności.

Zresztą, straż rzymska składała się aż z szesnastu żołnierzy. Nawet, gdy jeden z nich zasnąłby na służbie, śmierć za to groziła wszystkim. W przypadku zmartwychwstania Jezusa niemożliwe jest, aby wszyscy żołnierze zasnęli w jednym czasie. Jak więc można było w takiej sytuacji wykraść ciało? Ten powód pustego grobu wydaje się wyssany z palca. O kolejnych powodach niebawem…

foto za dziennikwschodni.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.