Święto zakonnic i zakonników…

Dziś Dzień Życia Konsekrowanego, święto wszystkich zakonnic i zakonników. Wykorzystując fakt, że jestem akurat na urlopie w mojej rodzinnej diecezji, postanowiłem wziąć udział w dzisiejszych uroczystościach w koszalińskiej katedrze.

Diecezja koszalińsko – kołobrzeska nie może pochwalić się na swoim terenie tak wielką ilością zakonów i zgromadzeń jak np. archidiecezja krakowska czy warszawska, ale i tak nasza katedra wypełniła się dziś ładnie osobami zakonnymi. Ze strony www. diecezji dowiadujemy się, że obecnie w tej największej terytorialnie diecezji z Polsce posługuje 128 księży zakonnych, 6 braci zakonnych i 232 siostry. Zakonnicy prowadzą w diecezji 19 parafii. Dzisiejsza Eucharystia była doskonałą okazją do dziękowania Bogu za każdą osobę konsekrowaną.

W koszalińskiej katedrze dziękowaliśmy dziś też biskupowi Edwardowi Dajczakowi. Od dziś jest biskupem seniorem, a wdzięczność nasza jest tym większa, że przewodził temu lokalnemu Kościołowi aż przez ponad piętnaście lat. Wiele w tym czasie udało się zrobić, powstało wiele nowych inicjatyw. Choć prawda jest taka, że do zrobienia jest wciąż bardzo dużo.

Pozostaje mieć nadzieję, że biskup Zbigniew dobrze będzie odczytywał natchnienia Ducha Świętego i przez kolejne lata będzie prowadził Kościół koszalińsko – kołobrzeski odważną ręką. Kiedy dziś po Mszy św. w zakrystii podszedłem z gratulacjami i przedstawiłem się, bp Zbigniew od razu skojarzył sobie nasze pijarskie Bolszewo k. Wejherowa. Jeszcze jako biskup pomocniczy gdański bywał tam na bierzmowaniach. Dobrze i ciepło wspominał dziś pijarów z Bolszewa. Może kiedyś – mam taką cichą nadzieję – zachce zaprosić pijarów także do swojej nowej diecezji. Kto wie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.