W Biblii o czyśćcu ani słowa…

Pozostajemy w temacie spowiedzi św. i tego, co czeka nas po naszej śmierci. Dziś kolejne ważne pytanie od moich kandydatów do bierzmowania:

Czy takie coś jak czyściec rzeczywiście istnieje?
Skąd czerpiemy o nim wiedzę, skoro Biblia nic o nim nie mówi?

Bardzo się cieszę, że to pytanie padło. Rzeczywiście, nigdzie w Biblii nie pojawia się słowo czyściec. Jeśli więc naszą wiarę w istnienie czyśćca mielibyśmy uzależniać od tego, czy pojawia się to słowo w Piśmie św. wprost, to oczywiście można w czyściec nie wierzyć. Ale…

Są w Biblii takie fragmenty, których uważna lektura powinna nam dać nieco do myślenia. Pierwszy tekst znajdujemy w Drugiej Księdze Machabejskiej (2 Mch 12,38-45). Jest tam mowa o modlitwie i o składaniu ofiary za zmarłych. Drugi fragment, do którego warto się odnieść to 1 Kor 3,12 – 15. Tu warto zwrócić uwagę na wyrażenie ,,jakby przez ogień.” Nie będę się przy tych tekstach zatrzymywał, ale zachęcam, by samemu po nie sięgnąć.

Dla nas najważniejsze w tym rozważaniu są słowa samego Jezusa, które naprowadzają nas na to, że istnieje jakaś rzeczywistość po naszej śmierci, w której nasze grzechy mogą być odpuszczone. Jezus, mówiąc o grzechach przeciwko Duchowi Świętemu, mówi: ,,… bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu nie będzie odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym” (Mt 12, 32).

A zatem – bazując na słowach Jezusa – trzeba przyjąć, że gdzieś tam istnieje taka rzeczywistość, w której jakieś grzechy (choć nie te przeciwko Duchowi Świętemu) mogą być odpuszczone. Tak mówi Jezus…

Teraz zastanówmy się, o jaką rzeczywistość Mu chodzi. Czy mówi o niebie? Oczywiście, że nie, bo do nieba idą dusze, których nie obciąża już żaden grzech. A skoro tak, to nie ma już czego im w tej innej rzeczywistości odpuszczać. Może zatem chodzi o piekło? Również nie. Przecież piekło jest stanem wiecznego potępienia i definitywnego odłączenia od Boga. Boga w piekle nie ma, więc kto miałby odpuszczać tam duszom ich grzechy?

Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko potwierdzić naukę Kościoła, która mówi o tym, że między piekłem a niebem istnieje jeszcze trzeci stan, trzecia rzeczywistość (Maria Simma, która miała objawienia dusz czyśćcowych upiera się, że to nie tylko stan, ale także miejsce) zwana czyśćcem.

Więcej o tym w następnym wpisie. Błogosławionego dnia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.