W gościnie u Wandy…

W panelu bocznym niedawno pojawiła się nowa kategoria – Miejsca godne odwiedzenia. Chyba nikogo nie muszę przekonywać co do tego, że nasza Ojczyzna przebogata jest w miejsca, które warte są bliższego poznania.

Piękna nasza Polska cała,
Piękna, żyzna i niemała,
Wiele krain, wiele ludów,
Wiele stolic, wiele cudów.

Do jednego z takich wyjątkowych na mapie Polski miejsc trafiłem w sierpniu. Miejscowość nazywa się Parzno i leży niedaleko Bełchatowa.

Zwykła wioska. Kilkadziesiąt domostw i duży kościół przy drodze. Trudno go nie zauważyć, ale pewnie i tak wielu przejeżdża obok nie mając świadomości, że warto się tu zatrzymać.

Po pierwsze dlatego, że właśnie w tym kościele spoczywa Wanda Malczewska, ciotka znanego polskiego malarza – od 2006 roku czcigodna Służebnica Boża.

Po drugie dlatego, że właśnie na sąsiadującej z kościołem posesji mieści się dom, w którym kiedyś mieszkała Wanda, a który obecnie jest… Muzeum Modlitewnika Polskiego. Jedyne takie Muzeum w Europie. Naprawdę przeciekawe miejsce…

Nie będę się o nim rozpisywał. Wspomnę tylko, że pośród ponad dwóch i pół tysiąca eksponatów na półkach można znaleźć np. modlitewnik z 1746 roku.

Załączam linka i kilka zdjęć mojego autorstwa. I zachęcam, by kiedyś – będąc w okolicy – skorzystać z wielkiej życzliwości tamtejszego proboszcza i nawiedzić w dolnym kościele grób Wandy Malczewskiej oraz jej dawny dom – Muzeum Modlitewnika Polskiego.

http://www.wandamalczewska.piotrchelmonski.pl/index12.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.