Na większą chwałę Boga i pożytek ludzi…

Miałem się nie zachwycać ogromną licheńską bazyliką, ale … nie potrafię. Oczywiście, najpiękniejsza i najważniejsza jest w niej Ta, Która w ołtarzu. To Ona jest tutaj Gospodarzem. Ale jak tak popatrzy się na całą otoczkę, to nie sposób przejść obok tego obojętnie.

Licheńska Kalwaria
Licheńska Kalwaria

Bazylika i wszystko wokół robi wrażenie. Tym bardziej, jeśli uświadomimy sobie, że to piękne sanktuarium powstało dokładnie w … 10 lat. Budowa rozpoczęła się w 1994, a już 12 czerwca 2004 dokonano konsekracji. Można zapytać: Jak to możliwe, że w małym Licheniu w tak krótkim czasie udało się wybudować coś tak pięknego, gdy tymczasem przez całe dziesięciolecia (a jakby dobrze policzyć, to od zrodzenia się idei w 1791 r. to nawet troszkę więcej) nie można dokończyć Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W czym zatem tkwi sekret?


Uważni pielgrzymi, którzy nawiedzają licheńską bazylikę, na pewno zauważą wielość ścian przyozdobionych ogromną ilością tabliczek z nazwiskami. To pamiątki po tych, którzy nie żałując modlitw i ofiar, wspierali wysiłki księży marianów w tworzeniu tego sanktuarium. Kiedy czytałem kolejne nazwiska z tabliczek, przypomniał mi się św. Łukasz Ewangelista, który dla wielkiej sprawy głoszenia Ewangelii pozyskał – dziś możemy użyć tego słowa – sponsora, dostojnego Teofila. I chyba nie ma nic złego w tym, że dla wspólnego pożytku i dla Bożej chwały udaje się w tworzeniu jakiegoś dobra jednoczyć rzesze wiernych.
Chylę czoła przed tymi, którym udało się dokonać tak wielkiej rzeczy w tak niedługim czasie.

Jutro w tym miejscu, przed słynącym łaskami obrazem Matki Bożej Licheńskiej będę o 7.30 sprawował Eucharystię za Was i w nadsyłanych przez Was intencjach. Już teraz zapraszam do duchowej łączności.

3 komentarze do “Na większą chwałę Boga i pożytek ludzi…

 • 20 sierpnia 2014 o 7:02 pm
  Permalink

  Jeszcze tam nie byłam. Jednak kolejny raz słyszę, że warto tam kiedyś pojechać na pielgrzymkę.

  Pamiętam w modlitwie i jeśli mogę to proszę o nią w pewnej znanej Bogu intencji.

  Odpowiedz
 • 20 sierpnia 2014 o 9:02 pm
  Permalink

  Prosze o modlitwe za mnie i moja rodzine po o przymnożenie wiary i o światło ducha świetego.Odnosnie samej bazyliki to jest piekna, jak dla mnie to za bogata aM to nie o to chodzi nasza Mateńka jest skromna i pokorna i wydaje mi sie zeby te wszystkie pieniążki tak przekazac na misje czy też nawet w naszym kraju jest tle ubustwa i biedy…ja osobiście najlepiej sie czuję w małym kościółku

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.