Jeszcze się taki nie urodził…

 
No i się zaczęło. Ledwo zamknąłem temat tegorocznej Pierwszej Komunii św., a już pojawia się kolejny temat z tej samej półki. Rodzice pytają, co z dziećmi, które obecnie uczą się w klasach pierwszych? Kiedy ich Pierwsza Komunia św.?

 
Wczoraj rano natknęła się na mnie jedna z mam pierwszoklasisty: ,,Słyszałam, że nasze dzieci mają iść do Komunii dopiero w trzeciej klasie. Proszę jednak porozmawiać z proboszczem, by poszły w drugiej, bo przecież wy – księża nie chcecie chyba pozbawiać dzieci możliwości przyjmowania Jezusa. Prawda?”

 
Nie musiałem długo czekać, by w tej samej sprawie pojawiła się u mnie inna mama. Życie byłoby nudne, gdyby wszyscy chcieli tego samego, więc rozmowa wyglądała nieco inaczej. ,,Proszę księdza, mam nadzieję, że kardynał nie cofnie już swojej decyzji i nasze dzieci pójdą do Komunii w trzeciej klasie. Te dzieci są jeszcze takie małe, niewiele rozumieją…”

 Hm, kogel – mogel. A co ja mogę?


By ukrócić niejasności narosłe wokół terminów Pierwszej Komunii św., kardynał Stanisław Dziwisz wydał dekret. Sięgam więc po niego i czytam: ,,Postanawiam, iż w Archidiecezji Krakowskiej od 1 września 2012 roku Pierwsza Komunia Święta będzie udzielana (…) pod koniec trzeciej klasy szkoły podstawowej”. Niby wszystko jasne, ale…

 

Zapis ten wprawdzie dotyczy wszystkich dzieci, które w tym roku szkolnym rozpoczęły naukę w pierwszych klasach, jednak – jak się okazuje – dekret kardynała dopuszcza ustępstwa. Wyjaśnia to dyrektor Wydziału Katechetycznego w Krakowie i mówi: ,,Jeśli rodzice obecnej pierwszej klasy złożonej z samych siedmiolatków zdecydują, że chcą jednak Komunii w drugiej klasie, będzie to możliwe za zgodą duszpasterzy.”  A zatem… jest decyzja zapisana w dekrecie, ale rodzice mają prawo do referendum i…

Już sobie wyobrażam te niekończące się pielgrzymki zatroskanych rodziców i próby wpłynięcia na duszpasterzy, by Komunia była wtedy, kiedy oni chcą. A że jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził, najbliższe miesiące proboszczów i katechetów mogą być pełne wrażeń.

 

One thought on “Jeszcze się taki nie urodził…

  • 17 maja 2013 o 9:24 am
    Permalink

    limity limitami a w Katowicach itak do komunii wyślą 7-latków

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.