Pijarzy świętują…

Dziś w naszym pijarskim Zakonie przeżywamy Święto Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych.

Warto wiedzieć, że nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny było bardzo ważną cechą życia duchowego naszego Założyciela św. Józefa Kalasancjusza. Nabożeństwo to przekazał założonym przez siebie Szkołom Pobożnym. Od chwili, gdy został zakonnikiem, nie podpisywał się inaczej, jak tylko ,,Józef od Matki Bożej.” W swoim przywiązaniu do Maryi poszedł jeszcze dalej. Założonemu przez siebie zakonowi nadał nazwę: Zakon Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych.

Na cześć Maryi napisał i rozpowszechnił modlitwę zwaną Koronką Dwunastu Gwiazd, w której już na trzy wieki przed ogłoszeniem dogmatu wychwalał Niepokalane Poczęcie i Wniebowzięcie Maryi. Swoim zakonnikom polecił odmawiać modlitwy do Matki Bożej. Polecał szczególnie modlitwę różańcową. Zachęcał do uroczystego przeżywania świąt ku czci Matki Bożej. Wybił nawet medalik z Maryją, wręczając go swoim duchowym synom jako znak nierozerwalności z Bożą Matką.

Dziś – niemal w połowie pięknego maryjnego miesiąca – wszyscy duchowi i świeccy pijarzy świętują. Zapraszamy i Was do wspólnego świętowania. Może dzisiejsza okazja stanie się dla kogoś okazją do modlitwy za obecnych i przyszłych pijarów. Z góry za tę modlitwę – szczególnie za pamięć o młodych rozeznających – dziękujemy.

One thought on “Pijarzy świętują…

  • 9 maja 2017 o 9:03 am
    Permalink

    Koronka Dwunastu Gwiazd- piękna modlitwa. Dobrze, że Ojciec o niej wspomina. Szkoda, że tak rzadko odmawiana przez wiernych w parafiach pijarskich.
    Może mógłby Ojciec przybliżyć ją na blogu, na pewno warta jest tego…. a i św. Kalasancjuszowi sprawiłoby to na pewno ogromną radość

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.