Z serca do serca…

Od dnia 16 października 2013 roku po wszystkich męskich wspólnotach zakonnych w Polsce peregrynuje Kopia Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Poprzednia peregrynacja miała miejsce pięć dekad temu. Wówczas okazją było Millenium Chrztu Polski. Od trzech lat – z inicjatywy Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich i za zgodą Episkopatu – Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej znów nawiedza męskie klasztory.

W archidiecezji krakowskiej peregrynacja ta rozpoczęła się we wtorek 25 października br. Pierwszą wspólnotą zakonną, która jednocześnie zainaugurowała nawiedzenie w Krakowie była cysterska wspólnota z Mogiły. To właśnie w mogilskim Sanktuarium Krzyża Świętego Mszy św. rozpoczynającej peregrynację przewodniczył bp Damian Muskus. Eucharystię współkoncelebrowało blisko 120 kapłanów – w tym kilku pijarów. Byłem tam i ja.

Maryja przyjeżdża do Krakowa z Częstochowy – mówił na zakończenie Eucharystii o. dr Wiesław Dawidowski OSA, zastępca przewodniczącego KWPZM – przyjeżdża do naszych wspólnot z miejsca, gdzie bije serce naszego polskiego Kościoła. Przyjeżdża do naszych wspólnot po to, by zobaczyć, jak biją nasze serca. Jak biją serca naszych wspólnot. Ona przyjeżdża, by sprawdzić nasz puls.

Przez kolejne dni Obraz Matki Bożej Częstochowskiej będzie odwiedzał kolejne męskie wspólnoty zakonne Krakowa i archidiecezji. Jeszcze w tym tygodniu Matka Boża w Kopii Cudownego Obrazu nawiedzi także nasze pijarskie wspólnoty. W seminarium powitamy Ją już w najbliższą sobotę, o czym na pewno jeszcze napiszę, zachęcając Was do duchowej łączności.

mogila3
Eucharystii przewodniczył ojciec biskup Damian Muskus

mogila4
Prezbiterium Sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie – Mogile

mogila5
Kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.